.
يكشنبه 4 مهر 1400.
امروز:
محرم 1399 هیئت رزمندگان اسلام قم

وفات شهادت گونه ی بانوی آب و آیینه، کریمه ی اهل بیت (علیهم السلام)،
حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) بر محبان حضرتش تسلیت باد.

عوامل قرب الهي
بدون ترديد از عوامل مهم قرب به خداي متعال محبت و دوستي پيامبر اكرم حضرت محمد(ص) و امامان معصوم(ع) و فرزندان و ذراري آن بزرگواران است.اين موضوع مستفاد از قرآن و سنت است؛ اما از قرآن، آيات زيادي بر آن دلالت دارد و روشن ترين آيات، اين آيه شريفه است كه مي فرمايد: «قل لا اسئلكم عليه اجرا الا الموده في القربي»(1)، اي پيامبر! به مردم بگو من از شما درخواست هيچ اجر و مزدي براي رسالتم نمي كنم، جز محبت و دوستي با خويشانم.»

ادامه مطلب: مقامات معنوي حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)

هیئت

اعمال ماه شعبان المعظم

در ادامه مطلب

ادامه مطلب: اعمال ماه شعبان

در عصری به سر می بریم كه از لحاظ ظلمت با جاهلیت اولی تفاوتی ندارد جز این كه آن جاهلیت، بسیط و كهنه بود اما جاهلیت عصر مدرن جاهلیت پیشرفته است. ا

ادامه مطلب: پیامبر گرامی اسلام را آنگونه که بود، بشناسیم

زندگانی امام باقر عليه السلام در يک نگاه

ولادت امام باقر (ع)

در ادامه مطلب بخوانید...

ادامه مطلب: سوم صفر ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام 

عید سعید غدیر

عید سعید غدیر خم ، بر تمام شیعیان و ولایتمداران مبارک باد

جهت مطالعه خطابه غدیر به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

ادامه مطلب: عید سعید غدیر بر تمام شیعیان مبارک 

هیئت

میلاد حضرت امام سجاد (علیه السلام) مبارکباد

نام مبارك امام چهارم علی است و مشهورترین القاب آن حضرت زین العابدین و سجّاد می‌باشد و مشهورترین كنیه ایشان ابامحمد و ابوالحسن است. مدّت عمر آن بزرگوار  پنجاه و  هفت سال است. ایشان پانزدهم جمادی الاول سال سی و هشتم هجری به دنیا آمد.

در ادامه مطلب

ادامه مطلب: السلام علیک یا سید الساجدین

 

هیئت

 حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) الگویی برای نسل امروز 

حضرت ابوالفضل العباس (ع) در روز چهارم شعبان سال 26 ه.ق (برخی سال تولدشان را سال 24 ه.ق دانسته اند) در مدینه دیده به جهان گشود.

ادامه مطلب: میلاد حضرت قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس مبارکباد

هیئت

اعمال ماه شعبان المعظم

در ادامه مطلب

ادامه مطلب: اعمال ماه شعبان المعظم

هیئت

اعمال شب و روز مبعث

ادامه مطلب: اعمال شب و روز مبعث

اعمال ماه مبارک رجب

 فضیلت و اعمال ماه مبارك رجب

ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.

ادامه مطلب: اعمال ماه رجب

تقويم ماه ذي القعده:
اوّل ذى القعده: بنابر نقلى، اوّل ذى القعده سال 173 هجرى، روز ميلاد حضرت فاطمه معصومه (عليها سلام) است.(1)
يازدهم ذى القعده: یازدهم ماه (سال 148 هجرى قمرى) روز ميلاد مسعود امام على بن موسى الرضا (عليه السلام) است.(2)    
بيست و سوم ماه ذى القعده: (سال 203) طبق برخى از روايات شهادت همان حضرت است و زيارت آن حضرت در چنين روزى مناسب است. (هرچند معروف در شهادت آن حضرت «آخر ماه صفر» است.(3)

ادامه مطلب: اعمال ماه ذیقعده

اول ذی القعده میلاد بزرگ بانویی است که نام شریف ایشان فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، «معصومه» است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرتحضرت معصومه علیهاالسلام در همان سنین کودکی پدر گرامی خود را که در حبس هارون در شهر بغداد به شهادت رسید، از دست داد و از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام قرار گرفت.

ادامه مطلب: تولد حضرت فاطمه معصومه (س) مبارک باد

زُهَیر بن قین بن حارث بَجَلی، یکی از برجسته‌ترین یاران امام حسین(ع) بود که در روز عاشورا، فرماندهی جناح راست سپاه امام حسین(ع) برعهده او بود و نقش مؤثری در برخورد با سپاه کوفه داشت.

ادامه مطلب: «زهیر» فرمانده جناح راست سپاه امام حسین (ع)

عید غدیر، عید الله اكبر و عید آل محمد و ارزشمندترین و والاترین عید اسلامى‏است. هیچ روزى در طول سال، فرخنده ‏تر و مبارك‏ تر از این روز مقدس نزد شیعیان اهل‏ بیت نیست. امام صادق سلام الله ‏علیه مى‏فرماید:

ادامه مطلب:  به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر

حضرت زينب(سلام الله علیها) در محيط خانه نمونه والاي يك دختر و زن خانه‏دار و همسر است. در اداره خانواده و تربيت فرزندان از مسائل تربيتي غافل نيست. عشق، خلوص و پارسايي از در و ديوار خانه بي‏آرايش و آلايش او مي‏بارد. او در جامعه مظهر يك فرد مسئول در مقابل سرنوشت مردم است. طنين فرياد او همواره بر ضد منحرفان بلند است و اوج اين پژواك را در كاخ يزيد شاهد هستيم.

ادامه مطلب: نگاهي گذرا به زندگاني حضرت زينب ( سلام الله علیها )

براي شناخت ماهيت وجودي هر شخصي، بايد به نزديك‌ترين كسان او رجوع كرد و با شنيدن گفته‌هايي كه در آن تنها صدق گفتار مشاهده مي‌شود، مي‌توان افراد شناخت. بر همين اساس است كه پناه بردن به كلام معصومين (ع) بهترين مرجع و منبع براي شناخت امامان معصومين (ع) به شمار مي‌رود.

ادامه مطلب: امام حسين (ع) در كلام ولي عصر (عج)

                                                                       بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

بحث ما این شبها در خصوص ویژگی های اصحاب و یاران اباعبدالله  بود. عرض شد کربلا مصاف دو اردوگاه سعادت و شقاوت است. کربلا، صف آرایی نمایشگاه سعادت و فضیلت در مقابل نمایشگاه رذالت و شقاوت است.

ادامه مطلب: سخنرانی حجة الاسلام والمسلمين دکتر رفيعی - شب هفتم محرم

                                                           بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

ویژگی ها و خصوصیات اصحاب امام حسین  این شبها مورد بحث و گفت و گوی ما با شما برادران، خواهران و جوانان گرامی بود. ویژگی ها و خصوصیاتی که اصحاب اباعبدالله  را شاخص و بی نظیر قرار داده است.

ادامه مطلب: سخنرانی حجة الاسلام والمسلمين دکتر رفيعی - شب ششم محرم

حدیث

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

حدیث

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)