.
پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398.
امروز:

Active Image

دفاع مقدس و دوران جنگ تحمیلی از سرنوشت سازترین برهه های زمانی است که در آن ملت شریف ایران با تشکیل ارگان  های مختلف وبا همت والای خود سرنوشت جنگ را رقم زدند. پس از آن حفظ روحیه بسیجی و انسجام آنها و همچنین تقویت و حفظ روحیه معنوی و افزایش بنیه فرهنگی،مذهبی،سیاسی و اجتماعی از اولویت های بعد از جنگ تشخیص داده شد که به دنبال آن تاسیس یک تشکل مذهبی در قالب هیئت های عزاداری در سرلوحه امور قرار گرفت . پیرو آن هیئت رزمندگان اسلام برای اولین بار در قم به محوریت حجه الاسلام و المسلمین شهید سید حسین سعیدی (فرزند برومند شهید آیت ا... سعیدی ) و جمعی از فعالان دفاع مقدس همزمان با ایام فاطمیه در سال 1367 تاسیس و پایه گذاری گردید و پس از آن به دیگر نقاط ایران تسری پیدا کرد.

 دفاع مقدس و دوران جنگ تحمیلی از سرنوشت سازترین برهه های زمانی است که در آن ملت شریف ایران با تشکیل ارگان  های مختلف وبا همت والای خود سرنوشت جنگ را رقم زدند. پس از آن حفظ روحیه بسیجی و انسجام آنها و همچنین تقویت و حفظ روحیه معنوی و افزایش بنیه فرهنگی،مذهبی،سیاسی و اجتماعی از اولویت های بعد از جنگ تشخیص داده شد که به دنبال آن تاسیس یک تشکل مذهبی در قالب هیئت های عزاداری در سرلوحه امور قرار گرفت . پیرو آن هیئت رزمندگان اسلام برای اولین بار در قم به محوریت حجه الاسلام و المسلمین شهید سید حسین سعیدی (فرزند برومند شهید آیت ا... سعیدی ) و جمعی از فعالان دفاع مقدس همزمان با ایام فاطمیه در سال 1367 تاسیس و پایه گذاری گردید و پس از آن به دیگر نقاط ایران تسری پیدا کرد

 

Active Image

 

 

Active Image

 

 

از مهمترین اهداف تشکیل هیئت رزمندگان اسلام عبارتند از:

•    حفظ ارزشهای انقلابی و دفاع مقدس
•    حفظ انسجام نیروهای رزمنده و بسیجی دوران دفاع مقدس و ترویج و گسترش ارزشهای والای آن به نسلهای بعدی.
•    حمایت و پشتیبانی از ولایت فقیه به عنوان اصلی تریت رکن کشور.
•    تعالی و افزایش سطح معرفتی معنوی فرهنگی جوانان و مبارزه با تهاجمات فرهنگی در قالب نشر معارف اهل بیت(ع).
•    بهره گیری از نظرات علما و مراجع در جهت رفع خرافات و آفات هیئات مذهبی و عزاداری های دور از فرهنگ تشیع و نشر و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی و شعائر اهل بیت و همچنین تبیین جایگاه نماز و قرآن در بین فعالتیهای مذهبی.
•    جذب نیروهای متعهد و متخصص و تشکیل گروههای امدادی جهت کمک رسانی و فعالیتهای متفاوت در موارد ضروری و....

به منظور نیل به اهداف فوق از بین یادگاران دفاع مقدس که پس از گذراندن تحصیلات عالی به موقعیت های اجتماعی و مدارج عالی علمی رسیده بودند هیئت امناء تشکیل گردیده که به عنوان هسته اصلی و سیاست گذاران حرکتهای هیئت فعالیت می نمایند.
گزیده ای از فعالیتهای مهم هیئت رزمندگان اسلام قم
•    هیئت رزمدنگان اسلام قم ثابت و همیشگی  شبهای جمعه در مسجد امام حسن عسگری (ع) به صورت هفتگی برنامه دارد. همچنین یکشنبه شبها در چهار گروه سنی جلسات نورانی قرآنی برگزار نموده  که این جلسات در تمام شبهای ماه مبارک با قوت و قدرت بیشتری بر پا می شود.
•    تبیین و احیای جایگاه واقعی نماز در هیئت که این امر با برگزاری نماز عاشورا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) انجام شده و همکنون به صورت پویا و زنده باقی مانده است.

 

Active Image


•    احیای جایگاه واقعی کلام ا... مجید در مجالس اهل بیت (ع) که با قرائت قرآن توسط برترین قاریان استان در دهه اول محرم قبل از سخنرانی انجام می گردد.
•    از آنجائی که نام هیئت رزمندگان با نام شهدا عجین گشته این هیئت هرساله در شب هشتم  مجلس خود را به نام شهدا متبرک کرده و در سوگ شهادت حضرت علی اکبر امام حسین (ع) یاد شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را زنده         می نمایند.

 

 

Active Image


•    از دیگر برنامه های هیئت رزمندگان اسلام که در شام  شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) با اطلاع و اذن مرجع عالیقدر حضرت آیت ا... العظمی گلپایگانی (ره) و نظر مساعد ایشان انجام می گردد، تشییع نمادین حضرت فاطمه زهرا(س) می باشد که هر ساله بر شکوه و عظمت آن افزوده می گردد. امید است انشاا... با راهنمائی و همفکری هیئات محترم این حرکت معنوی هرچه با شکوه تر برگزار شود.
•    برنامه پیاده روی  ماهیانه هیئت رزمندگان در جمعه اول هر ماه قمری از گلزار شهدا به سوی مسجد مقدس جمکران بیش از 13 سال است که بدون وقفه در حال بر گزاری است.
به منظور تقویت نیروهای فعال و عملیاتی خود هیئت رزمندگان اقدامات اساسی و مهم زیر را انجام داده است:
•    جذب و انسجام و سازماندهی برادران رزمنده ای که پس از دوران دفاع مقدس در رشته علوم پزشکی فارغ التحصیل شده اند. این کار با تشکیل واحد علوم پزشکی هیئت رزمندگان اسلام صورت گرفته است. این عزیزان هرساله در دهه اول محرم و بعضی از مناسبتهای دیگر با دائر نمودن درمانگاه صلواتی و ویزیت مراجعین به نیازهای پزشکی عزیزان عزادار پاسخ داده و خدمتگذار برادران و خواهران عزادار می باشد.
•    به منظور راهیابی و جذب جوانان در هیئت و تشکیل و نهادینه شدن افکار بسیجی و مذهبی در جوانان به عنوان گردانندگان آتی هیئت در سالهای اخیر هیئت جوانان عاشورائی تشکیل گردیده که هر ساله عهده دار بسیاری از فعالیتهای فرهنگی می باشد.
•    آموزش و آماده سازی نیروهای فعال در زمینه های امدادی ، ایمنی و ... مثل آموزش اطفاء حریق و انتقال مصدومین احتمالی و سایر خدمات دیگر.
•    از مهمترین فعالیتهای سال 86 هیئت رزمندگان اسلام که در راستای ترویج فرهنگ صحیح عزاداری و استفاده از نظرات علما در این رابطه انجام گرفته است ، برگزاری همایش شعرا و مداحان هیئت های رزمندگان اسلام سراسر کشور در قم بوده که با استقبال قابل توجهی از مدعوین مواجه بوده است.
•    برگزاری اردوهای فرهنگی و زیارتی و بازدید از مناطق جنگی در قالب کاروان راهیان نور و همچنین برگزاری یادواره شهدای دانش آموز استان قم در سالروز شهادت شهید حسین فهمیده از فعالیتهای هیئت جوانان عاشورایی می باشد.

حدیث

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

حدیث

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)