.
پنجشنبه 3 بهمن 1398.
امروز:

Active Image

نظام جمهوری اسلامی ایران ازدیدگاه رهبر فرزانه انقلاب

حضرت آيت‏الله خامنه‏اى از برقرارى نظام اسلامى به جاى نظام

استبدادى، فاسد، وابسته و منحرف شاهنشاهى به عنوان هنر بزرگ امام خمينى (رض) ياد كردند و فرمودند: امام بزرگوار به كمك ملت بزرگ ايران نظام منحط و تحميل شد پهلوی را بر انداخت

و به جاى آن يك نظام سالم، مستقل و كارامد را بر سر كار آورد، نظامى كه در آن عشق به مردم و سرنوشت ملت مطرح است، خودباورى در مردم به جاى خودباختگى در مقابل بيگانگان روز به روز توسعه پيدا مى‏كند، استقلال سياسى، اقتصادى و فرهنگى هدف قرار گرفته است، مردم روش زندگى خود را از ديگران تقليد نمى‏كنند و با تكيه بر فرهنگ غنى و عميق اسلام و آموزشهاى قرانى مى‏توانند، زندگى شيرين، باشكوه، مرفه و با عزتى را براى خود ترتيب دهند.
رهبر معظم انقلاب اسلامى با بيان ويژگيهاى نظام جمهورى اسلامى فرمودند: نظام اسلامى زير بار تحميل قدرتمندان جهانى و سلطه استكبارى نمى‏رود، استقلال كشور متكى به مصالح مردم است و مسؤولان كشور منتخبين ملت هستند.
در اين نظام، مردم در تعيين سرنوشت سياسى خود داراى نقش و تأثير هستند و روشها و برنامه‏هاى كشور برخاسته از مقررات، احكام و منابع اسلامى است.
مقام معظم رهبرى اتكاء نظام سياسى ايران به اسلام را موجب فراتر رفتن ابعاد آن از محدوده سرزمين ايران دانستند و فرمودند: امام بزرگوار به عنوان طراح و معمار انقلاب اسلامى، نظام سياسى ايران را بر اساس هدفهاى اسلامى به وجود آورد و به آن جنبه فرامرزى، جهانى و بين‏المللى داد. امروز در سراسر جهان، آحاد مسلمانان اين نظام و انقلاب را از خود مى‏دانند، به آن افتخار مى‏كنند و از عزت و استقلال آن در صحنه‏هاى سياسى و سازندگى كشور به خود مى‏بالند و اين همان چيزى است كه استكبار را به شدت خشمگين كرده است و به آن صدور انقلاب مى‏گويند.
حضرت آيت‏الله خامنه‏اى با تأكيد بر نقش امام (رض) در تنظيم نظام سياسى ايران فرمودند: نظام جمهورى اسلامى ايران به فضل پروردگار و هدايت الهى، روشى را برگزيده است كه منبعث از روش پيامبران و بندگان متصل به منبع غيب است و ما اين همه را مرهون كسى مى‏دانيم كه شاگرد مكتب قرآن بود، كتاب خدا را دوست مى‏داشت و با آن مأنوس بود، قرآن براى او برنامه زندگى به حساب مى‏آمد و از آن استمداد مى‏كرد، بنا بر اين نظام اسلامى ايران يكى از نتايج بزرگ و شكوهمند اين حقيقت محسوب مى‏شود.(1)
سخنرانی رهبر انقلاب در سالگرد رحلت امام خمینی سال 76

 

 

حدیث

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297

حدیث

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)