.
يكشنبه 30 شهريور 1399.
امروز:
محرم 1399 هیئت رزمندگان اسلام قم

تاریخچه مسجد امام حسن عسگری(علیه السلام)

احمد بن اسحاق اشعری که از وکلای امام حسن عسکری (علیه السلام)  بوده است، در قرن سوم هجری قمری با دریافت دستور از جانب آن حضرت، مامور به ساخت مسجدی در شهر مقدس قم شده و با مبلغ متبرکی که از جانب وجود مقدس آن حضرت به ایشان اعطا می شود، مسجدی را در کنار رودخانه قم و در نزدیکی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) بنا ‌می‌کند. این مسجد مقدس در طول زمان از چنان اهمیتی برخوردار گردید که به عنوان مهمترین مسجد شهر مقدس قم شناخته می شد. بعد از پيروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این مسجد مرکز اجتماع و برگزاری بسیاری از فعایت های مذهبی و انقلابی شد و از سال 1366 تا به امروز نیز جلسات و مراسمات هیئت رزمندگان اسلام قم به صورت مستمر در این مسجد مقدس برگزار می گردد. در سال های اخیر و به همت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی و همچنین دفتر حضرت آيت الله العظمي گلپايگاني (رحمه الله تعالی علیه)  طرح توسعه مسجد با نمایی بسیار زیبا انجام گرفت که به این مسجد مقدس شکوه و عظمتي خاص بخشیده است.

تصاویر مسجد در ادامه مطلب

 

حدیث

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963

حدیث

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)