.
شنبه 4 اسفند 1397.
امروز:

هیئت

ما مفتخریم که مذهب ما جعفریست.امام خمینی (ره) 

در ادامه مطلب

 

حضرت امام صادق (ع) رئیس مکتب جعفری و نام مبارکش {جعفر} و کنیه اش {عبدالله} و پدر بزرگوارش امام باقر (ع) و مادر مکرمه اش {ام فروه} میباشد.در هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری  قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.آن حضرت در بیست و پنجمشوال 148 در سن 65 سالگی توسط منصور دوانیقی مسموم و در مدینه به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شدند.

 

اهمیت اخلاق در کلام امام صادق (ع)

زندگی با اخلاق گوارا میشود ، آن حضرت فرمود:

هیچ زندگی ای گوارا تر از نیک خوئی نیست

این حدیث به خوبی می رساند اگر زندگی اجتماعی و خانوادگی و حتی انفرادی تواٌم با اخلاق باشد ، برخوردار از شادی و نشاط خواهد بود . جامعه و خانواده ای که را مراعات نکنند ، نشاط و شادابی از آن رخت خواهد بست.

 

عمر را صرف ادب و اخلاق کن

حضرت صادق (ع) فرمود:اگر از عمرت تنها به دو روز مهلت داده شدی ، یک روزش را برای ادب خود اختصاص بده تا برای روز مرگ از آن کمک بگیری.

 

اخلاق نیک نشانه بزرگواری است

سه چیز نشانه بزرگواری انسان است ، خوش اخلاقی ، فرو بردن خشم ، فرو پوشیدن چشم

حدیث

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

حدیث

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)