.
چهارشنبه 5 تير 1398.
امروز:

هیئت

ما مفتخریم که مذهب ما جعفریست.امام خمینی (ره) 

در ادامه مطلب

 

حضرت امام صادق (ع) رئیس مکتب جعفری و نام مبارکش {جعفر} و کنیه اش {عبدالله} و پدر بزرگوارش امام باقر (ع) و مادر مکرمه اش {ام فروه} میباشد.در هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری  قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.آن حضرت در بیست و پنجمشوال 148 در سن 65 سالگی توسط منصور دوانیقی مسموم و در مدینه به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شدند.

 

اهمیت اخلاق در کلام امام صادق (ع)

زندگی با اخلاق گوارا میشود ، آن حضرت فرمود:

هیچ زندگی ای گوارا تر از نیک خوئی نیست

این حدیث به خوبی می رساند اگر زندگی اجتماعی و خانوادگی و حتی انفرادی تواٌم با اخلاق باشد ، برخوردار از شادی و نشاط خواهد بود . جامعه و خانواده ای که را مراعات نکنند ، نشاط و شادابی از آن رخت خواهد بست.

 

عمر را صرف ادب و اخلاق کن

حضرت صادق (ع) فرمود:اگر از عمرت تنها به دو روز مهلت داده شدی ، یک روزش را برای ادب خود اختصاص بده تا برای روز مرگ از آن کمک بگیری.

 

اخلاق نیک نشانه بزرگواری است

سه چیز نشانه بزرگواری انسان است ، خوش اخلاقی ، فرو بردن خشم ، فرو پوشیدن چشم

حدیث

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

حدیث

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته؛ همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)